جزئیات خبر

دوشنبه 1 دی 1399

تحلیل بنیادی شرکت غلتک سازان سپاهان

معرفی شرکت:
شرکت غلتک سازان سپاهان در تاریخ 1385/10/25 ثبت،1388/11/20 بهره برداری و تاریخ 1397/10/02 در بورس پذیرفته شد.موضوع اصلی فعالیت شرکت تولید انواع شمش های فولادی به روش ریخته گری مداوم و تک باره ای و همچنین تولید انواع قطعات صنعتی براساس سفارش مشتری است.
ویژگی های شرکت:
امکان استفاده از آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه در کوره های القایی:
استفاده از آهن اسفنجی برای تولید فولاد در کشور صرفاً توسط کوره های قوس الکتریک امکان پذیر است که در شرکت غلتک سازان با تغییر تکنولوژی و دانش داخلی شرکت، این امکان فراهم شده است که از آهن اسفنجی در کوره های القایی استفاده شود و با توجه به این قیمت آهن اسفنجی نسبت به قراضه همواره پایین تر است باعث افزایش حاشیه سود خصوصاً در تولید شمش شده است.


عدم استفاده از الکترود گرافیتی در تولید فولاد: بدلیل بهره گیری از کوره های القایی نیازی به استفاده از الکترود گرافیتی نیست.
کیفیت بالای شمش تولیدی: برتری تکنولوژی باعث شده شمش تولیدی شرکت از کیفیت بالاتری نسبت به رقبا برخوردار بوده وقیمت فروش آن همواره بالاتر از نرخ بازار است. 
ترکیب بهای تمام شده:
مشاهده میکنید که به طور میانگین 86 درصد از مبلغ بهای تمام شده متعلق به مواد اولیه است.آهن اسفنجی و قراضه مواد اولیه اصلی شرکت هستند و همانطور که توضیح داده شد ،شرکت توانسته به کمک تغییر تکنولوژی، درصد مصرف آهن اسفنجی راافزایش و قراضه را کاهش دهد و انتظار میرود این روند رو به بهبود برای سالهای آتی هم ادامه داشته باشد. درصد مصرف اسفنجی و قراضه در شش ماهه سال جاری به ترتیب 59 درصد و 52 درصد بوده است و برای شش ماهه دوم سال جاری و سالهای1400و1401 همین ضرایب لحاظ شده اند.
نرخ مواد اولیه: نرخ آهن اسفنجی 56 درصد و قراضه 80 درصد شمش فولاد خوزستان لحاظ شده است.درحال حاضر ریسک مهم شرکت مصوبه جدید و افزایش قیمت مواد اولیه و همچنین فروش محصول با قیمت های کمتر از قیمت های جهانی است.درخصوص مصوبه و آزاد سازی زنجیره فولاد،شرکت پیش بینی کرده است که ضریب آهن اسفنجی حداکثر تا 10 درصد افزایش یابد.
تولید و فروش شرکت:
ظرفیت اسمی شرکت تولید 120 هزارتن شمش ، 12 هزارتن قطعه و 2 هزار تن سایر محصولات بوده است که با توجه به اقدامات انجام شده در زمینه افزایش راندمان تولید ، افزایش ماشین آلات و خرید کوره های متعدد، میزان تولید برای سالهای 1400،1399و 1401 مطابق جدول زیر برآورد شده است.
✍️مفروضات تحلیل:
✍️تحلیل سود هر سهم: