جزئیات خبر

دوشنبه 13 بهمن 1399

تحلیل بنیادی شرکت فولاد امیر کبیر کاشان

معرفی شرکت : شرکت فولاد امیر کبیر کاشان در اسفند ماه 1374 با هدف تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه وری گرم مداوم تحت عنوان"شرکت صنایع گالوانیزفجرسپاهان" تاسیس و در سال 1379 به بهره برداری رسیده است. نام این شرکت در سال 1388 به فولاد امیر کبیرکاشان تغییر یافت. این شرکت که فقط دارای یک سایت تولیدی می باشد در زمینی به مساحت 72 هکتار در 14 کیلومتری شرق شهرستان کاشان واقع شده است.از این شرکت به عنوان اولین تولید کننده ورق گالوانیزه گرم در ایران نام برده میشود که تجربه کافی در ارتباط با تولید ورقهای فولادی پوشش دار را داراست. با توجه به انجام پروژه های طرح و توسعه،خطوط تولید موجود در شرکت شامل اسید شویی، نورد سردرفت و برگشتی، آنیل، گالوانیزه گرم مداوم، برش عرضی و فرم دهی ورق میباشد. موقعیت جغرافیایی و لجستیکی شرکت، دسترسی آسان به جاده ریلی و ترانزیتی، فاصله 600 متری تا ریل راه آهن و فاصله 1800 متری تا جاده ترانزیت و قرار گیری در مرکز ایران از ویژگیهای بارز این شرکت است.
بهای تمام شده : بیش از 90 درصد از بهای تمام شده مواد مستقیم مصرفی است. ورق گرم اصلی ترین ماده مصرفی شرکت است که در دو دسته اسید شویی شده و نشده استفاده میشود و فولاد مبارکه تامین کننده اصلی ماده اولیه شرکت است.فرآیند تولید به این صورت است که ورق اسیدشویی شده از خط اسید شویی به خط نورد سرد منتقل و به کلاف سرد فول هارد تبدیل میشود و پس از آن برای تولید ورق گالوانیزه مورد استفاده قرار میگیرد.
تولید و فروش : ظرفیت اسمی سالانه محصولات شرکت شامل ورق فولادی گالوانیزه 150 هزار تن، خط نورد سرد 250 هزار تن، خط اسیدشویی 300 هزار تن، خط آنیلینگ 150 هزار تن و خط برش و ریفرمینگ 40 هزار تن است.

طرح های توسعه : شرکت راه اندازی خط 300 هزار تنی ورق گالوانیزه و خط 250 هزار تنی ورق سرد عرض بلند جهت صنایع و خودروسازی را در دستور کار قرار دارد.

سود شرکت حاصل اختلاف قیمت ورق گرم به عنوان ماده اولیه و محصول گالوانیزه به عنوان محصول نهایی شرکت است. در نمودار زیر اختلاف نرخ گالوانیزه و ورق گرم از مهر 95 دیده مشود. به طور متوسط نرخ ورق گالوانیزه 53 درصد بالاتر از ورق گرم فولاد بوده است، منتهی در سال جاری بدلیل محدودیتهای بورس کالا این اختلاف بیشتر شده و به طور میانگین در 9 ماهه سال جاری نرخ گالوانیزه 84 درصد بالاتر از ورق گرم فولاد بوده است و در جدول زیر هم میبینیم که حاشیه سود شرکت در سال 99 نسبت به دوره های قبل رشد چشمگیری داشته است.
 

تحلیل سود هر سهم :
پیش بینی سود هر سهم برای سال های 1399 وم 1400
سود هر سهم برای سال 1399،1042 تومان،برای سال 1400،671 تومان برآورد شده است.

مفروضات تحلیل :
برای پیش بینی نرخ فروش گالوانیزه و نرخ خرید ورق گرم در سه ماهه پایانی سال جاری، از آخرین نرخ شرکت در دی ماه استفاده شده است. برای سال 1400 : نرخ ورق گرم 550 دلار، نرخ ورق گالوانیزه 900 دلار ، نرخ دلار 25 هزار تومان و تورم 25 درصد لحاظ شده است.