جزئیات خبر

دوشنبه 15 شهریور 1400

سجام چیست

سجام چیست؟
سجام مخفف عبارت سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است که برای ارائه بهتر و سریع تر خدمات توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و توسیه وجوه آغاز به کار کرد.
سجام یک سامانه زیرساختی در بازار سرمایه است نه یک سامانه تجاری،زیرا هدف آن کسب درآمد نیست بلکه ایجاد یک سامانه مادر برای جمع آوری اطلاعات مشتریان است.
ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام:
براساس مصوبه سازمان بورس همه سرمایه گذاران چه افرادی که قبلاً کد بورسی دریافت کرده اند و چه افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند و متقاضی دریافت کد بورسی هستند، بایستی به سامانه سجام مراجعه کرده و اطلاعات خود را در این سامانه ثبت یا در صورت لزوم ویرایش کنند.
لازم به ذکر که طبق مصوبه جدید شورای عالی بورس در 16اردیبهشت 1399،همه افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند می توانند احراز هویت را به صورت غیرحضوری و الکترونیکی توسط اپلیکیشن سیگنال انجام دهند.
برای عصویت و ثبت نام در سامانه جتمع ثبت اطلاعات مشتریان نیاز به طی کردن مراحل زیر است:
  • وضعیت اولیه
  • تکمیل فرم ها
  • تأئید استعلام و دریافت کد پیگیری
  • احراز هویت غیرحضوری یا حضوری
  • انجام عملیات احراز هویت در مراکز منتخب
  • تأئید سهام دار در سامانه سجام بورس
اگر شما میخواهید وارد حوزه معاملات در بازار سرمایه بشوید ضمن پر کردن فرم های کارگزاری می بایست حتما اطلاعات خواسته شده در سامانه سجام بورس را نیز تکمیل نمایید تا پس از گذراندن مراحل و مشاهده نهایی شدن اطلاعات، یک کد ده رقمی به شماره همراه اعلامی به سامانه ارسال می گردد و شما حتماً باید این کد را به مسئول کارگزاری اعلام فرمایید تا فرآیند ثبت نام شما در کارگزاری کامل گردد.
افتتاح حساب و دریافت کد بورسی به صورت غیرحضوری :sejam.ebarez.com